top of page

10 עובדות על יתרונות החיבוק

היתרונות של חיבוקים חורגים מעבר להפצת שמחה. למרות שלא כולם נהנים או מרגישים בנוח עם אותה רמה של מגע פיזי, חיבוקים נחשבים כמשפיעים באופן חיובי על בריאותך הנפשית והפיזית.

כולנו יודעים שחיבוקים יכולים להיות מנחמים בתקופות קשות, אבל למה לא להתחיל להפוך את זה לחלק קבוע מהיום שלכם? יש לנו כמה סיבות להלן להתחיל לעשות זאת בדיוק:

1. מערכת העצבים נרגעת

בעיקרו של דבר, כי לחץ סביב היד (או אפילו ליטוף יד) מאותת למוח שלך להילחץ פחות. "עם הזזת העור, גירוי קולטני הלחץ מתחת לעור מגביר את פעילות עצב הואגוס", אומר פילדס. פעילות זו של הואגוס, עצב גולגולתי שיש לו ענפים למספר חלקים בגוף, מובילה למערכת עצבים רגועה יותר.ן

2. חיבוק עוזר לך לתקשר את הרגשות שלך באופן שמילים לא יכולות

בין אם מודע ובין אם תת, הדרך בה אנו מתקשרים פיזית עם אנשים מתקשרת רבות. "מגע הוא הראשון בחושינו המתפתח ברחם ומגיע לבגרות הרבה לפני שהחושים האחרים מתרחשים", אומרת הפסיכולוגית דניאל פורשי, PsyD. כתוצאה מכך, נגיעה בין אישית כמו חיבוק ממלאת תפקיד חשוב ברווחה הרגשית לדבריה.

3. חיבוקים עוזרים להגן עלייך מפני מחלות הקשורות למתח

בטח, תפוח ביום עשוי לעזור להרחיק את הרופא (או כך אומר הפתגם), אבל אולי יהיה לך יותר טוב עם חיבוק. מחקר שפרסם קרנגי מלון מצא שיש קשר בין קבלת חיבוקים למערכת החיסון שלך. באופן ספציפי, המחקר בדק את סוגי המחלות והזיהומים שגורמים לך להיות רגישים יותר בגלל לחץ ורמות קורטיזול מוגברות. החוקרים מצאו כי אנשים שחוו חיבוקים בתדירות גבוהה יותר היו בסיכון נמוך יותר לחלות וכי גם אם חלו הסימפטומים שלהם היו פחות עזים.

4. תוכלו לסייע למערכת החיסונית שלכם

מערכת עצבים הנמצאת במצב יותר זן, כולל דופק נמוך יותר ודפוס גלי מוח רגוע יותר, עשויה לעזור לכם להפחית את ההשפעה של הצטננות. מחקר שנערך בשנת 2014 במדעי הפסיכולוגיה מצא כי תמיכה חברתית, בצורה של חיבוק, הובילה לתסמיני נגיף הצטננות פחות חמורים בקרב אלו שחשו בתחילה מתח בגלל סכסוך בין אישי. נראה כי חיבוק מהווה אפקט חיץ בין הלחץ הקשור לסכסוך ורגישות לזיהום בדרכי הנשימה. "הורמוני הלחץ, כולל קורטיזול, מצטמצמים ובכך מגדילים את תאי הרוצח הטבעיים", אומר פילד. "אלה הורגים חיידקים, נגיפים ואפילו תאים סרטניים."

5. חיבוק משפר את הביצועים הפיזיים שלך

בשנת 2010 דיווח ה"ניו יורק טיימס "על מחקר שמצא כי ספורטאים הביאו טוב יותר כאשר הם הראו חברות פיזית (כמו חיבוק). המחקר מצא כי צוותים שהראו הכי הרבה קשר-מגע היו מהדירוגים הגבוהים ביותר והביצועים הטובים ביות

6. חיבוק יכול להוריד את רמות הלחץ שלך

חלק מהסיבה שהמשתתפים במחקר שהוזכר לעיל הצליחו לבצע ביצועים טובים יותר מחבריהם היא בגלל שהחיבוק הצליח להפחית רבים ממדדי הלחץ שלהם. יתר על כן, NPR מדווח כי לחיבוק יכולת מדודה להפחית את הורמון הלחץ המציק קורטיזול. "היותו של מגע ידידותי זה, רק מישהו שפשוט נוגע בזרוענו ומחזיקה בו, חוצץ את ההשלכות הפיזיולוגיות של תגובה מלחיצה זו", אמר דוקטורט מאט הרטנשטיין

חיבוק מגביר את רמות האוקסיטוצין באופן טבעי

אוקסיטוצין הוא הורמון שמכונה לעתים קרובות "הורמון החיבוק" בגלל הקשר שלו להיבטים חשובים של מערכות יחסים כמו אמון, מסירות וקשר. חיבוק היא אחת הפעילויות שמשחררות אוקסיטוצינים במוחך באופן טבעי, ועוזרות לך להיקשר ולחזק יחסים בין אישיים. כמות מוגברת של אוקסיטוצין קשורה גם לבריאות לב טובה יותר.

7. חיבוקים עשויים לסייע בבלימת משברים קיומיים

סדרת מחקרים שערכה האגודה למדעי הפסיכולוגיה מצאה כי אנשים הנוטים לחוש אימה קיומית וחוששים מתמותה הצליחו למצוא תחושת ביטחון כלשהי באמצעות נגיעה בין אישית כולל חיבוק.

8. חיבוק יכול להיות סוג של הקלה בכאב

Fahad Basheer, MD, כותב כי חיבוק יכול להקל על הכאב במספר דרכים. הראשון הוא על ידי שחרור אנדורפינים החוסמים מסלולי כאב, השני הוא על ידי שיפור זרימת הדם שמסירה פפטידים של כאב.

9. חיבוק יכול לעזור לכם להרגיש פחות לבד

אחת האירוניות הגדולות של התרבות הנוכחית היא שהמדיה החברתית והטכנולוגיה אומרים שאנחנו מחוברים יותר זה לזה מאי פעם - פשוט לא פיזית. זה לגמרי אפשרי לבלות פרקי זמן גדולים מבלי לקיים אינטראקציה עם בן אדם אחר באופן אישי. סוג זה של בידוד אינו בריא מכיוון שהוא עלול לעורר או להעמיק רגשות דיכאון. שחרור אוקסיטוצין, המכונה לפעמים הורמון חברתי, חיבוק טוב יכול לסייע במאבק בתחושות הבידוד על ידי כך שהוא עוזר לך להרגיש מחובר ולסמוך על אנשים אחרים.

10. חיבוקים עוזרים לך להתמודד עם סכסוכים

האם אי פעם הרגשת בקרע ביחסים בעקבות בעיה עם מישהו בחייך? מחקר שנערך לאחרונה על 400 אנשים במהלך תקופה של שבועיים מצא כי קבלת חיבוק בעקבות סכסוך יכולה לעזור לדחוף את הרגשות הרעים האלה. לכן, בפעם הבאה שיש לך ריב עם חבר, אל תעזוב בלי חיבוק חם
172 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page