top of page

שיח פנימי והגשמת חלומות

עודכן: 6 באוק׳ 2020לכולנו יש שיח פנימי המתקיים בחיינו ומלווה אותנו בחיי היום יום. השיח הפנימי מורכב ממחשבות העולות מתוך המודע והלא המודע כמו אמונות ודעות קדומות אשר מספקות דרך למוח להבין ולנתח את החוויות של היום יום. אותו שיח יכול להיות שמח ותומך או שלילי ומובס. כשהשיח הפנימי שלנו חיובי זה יכול לתרום לנו רבו כמו הרגעת פחדים או יצירת תחושת ביטחון עצמי והעצמה אישית של יכולות קיימות. אך הנטייה האנושית היא לכיוון ניהול שיח פנימי שלילי ושיפוטי, לדוגמא: " אני לא אצליח", "זה לא מגיע לי", " אני פשוט גרוע/ה", "אני לא יכול/ה לעשות שום דבר נכון" הם משפטים המדגישים אמירה עצמית שלילית, שלאורך זמן תיתפס כמציאות וכאמת, בעוד שהיא לא כך. שיח פנימי שלילי לא מייצג בהכרח את המציאות ומתמקד בבעיות ובחולשות ובסופו של דבר, עקב חזרתיות של אמירות עצמיות שליליות, אנשים משתכנעים כי הם אינם טובים מספיק.

לשיח הפנימי שאנחנו מנהלים עם עצמנו חשיבות רבה על הדרך בה אנו חושבים, מתנהגים ומרגישים. הדרך בה אנו מדברים אל עצמנו בעלת חשיבות גבוהה ביותר. המילים והרגש בהם אנחנו בוחרים לדבר אל עצמנו משפיעים עלינו ברבדים שונים פיזיים, מחשבתיים (קוגניטיביים), התנהגותיים ורגשיים. אמירות/הצהרות עצמיות חיוביות משמשות ככלי ריפוי עצמי, בעל יכולת מופלאה לשנות הרגלים, דפוסי חשיבה ופעולה, התמודדות עם קשיים בצורה מיטיבה, חיזוק, העצמה ועוד.

אמירות חיוביות או Affirmations הם בעצם אישורים עצמיים מבוססי עזרה עצמית והשימוש בהן נעשה על מנת לקדם ביטחון עצמי ואמונה ביכולות עצמיות.

רוב הסיכויים כי השתמשתם בעבר באמירה חיובית כזו או אחרת כמו: "אני יכול/ה לעשות את זה" " אני מאמין/ה בעצמי" -אלו דוגמאות לאישורים עצמיים פשוטים שעוזרים להעביר את תשומת הלב מדמיונות של כישלון אל עבר התמקדות ביכולות ובחוזקות פנימיות, כאלה שיש וכאלה שרוצים לחזק.

איך זה עובד? למוח שלנו יש יכולת להתגמש ולהסתגל ל לסיטואציות שונות לאורך החיים, המוח שלנו ודרך החשיבה שלנו מתבלבלת לעיתים בין דמיון למציאות (התפיסה כי מחשבה מסוימת היא אמת לאמיתה-מציאות, כמו להחליט כי מישהו חושב עלינו דברים מסוימים מבלי לנהל איתו שיחה על כך, המחשבה היא סוג של דמיון) וכאן ניתן להיעזר בכך לטובתנו. בדרך של חזרתיות על אמירות חיוביות לגבי עצמנו יכול לעודד את המוח לקבל את אותן הצהרות כעובדה.

נמצא במחקרים שונים כי שימוש באמירות חיוביות יש השפעה על ההיבט הפיזי. במחקרים שנעשו על חולי הסרטן המטופלים בכימותרפיה מצא כי אמירות חיוביות השפיעו באופן ישיר הדרך בה התמודדו עם כאב עקב הטיפול, הופחתו תסמינים של בחילות והקאות. בשני מחקרים אחרים נמצא כי הצהרות חיוביות מפחיתות כאבי ראש וכאבי גב.

לאמירות חיוביות ישנה השפעה של שינוי צורת החשיבה אשר נעשה בהתמקדות על שיח פנימי חיובי. במחקר החוקר את השפעת טכניקות של הפחתת לחצים (מדיטציה ונשימות) ואמירת הצהרות חיוביות ודן במקרה של ילדה המפחדת לישון בלילה וסובלת מסיוטים קשים, מפחד כי יקרה דבר רע למשפחתה, נמצא כי לאחר תקופה בה הותאמו טכניקות להפחתת לחצים והצהרות חיוביות בנוגע למצב הספציפי הובילו לשחרור הפחד בדגש על שיח עצמי חיובי.

על ידי שינוי צורת החשיבה נוכל לצפות גם שינוי התנהגותי. במחקרים שונים נבדקו טכניקות טיפול וביניהן הצהרות חיוביות אצל ילדים בעלי התנהגותית בעייתית (9 ומעלה) נמצא כי כל עוד ההצהרות מכוונות אישית לילד ולבעיה ספציפית ומדויקת ונאמר לפחות 4 פעמים ביום, לאחר כשבועיים נראו שיפורים בהתנהגות אצל אותן ילדים וסביב הבעיות הנקודתיות.

מבחינה רגשית לשיח הפנימי שלנו ודברים שאנו אומרים לעצמנו ישנה השפעה על מצב הרוח שלנו, בצורה ישירה. במחקר מרתק אשר בדק כיצד ילדים מגיבים להצהרות עצמיות שונות המופעלות מרגשות כמו שמחה, כעס, עצב וניטרליות על ידי חלוקת הילדים לקבוצות שונות וכל קבוצה הונחתה להצהרות עצמיות מתוך אותם רגשות. נמצא במחקר כי אותן הצהרות אשר נאמרו עם רגש של שמחה יצרו שמחה אצל אותם ילדים, הילדים אשר השתמשו בהצהרות כועסות, הרגישו כועסים וכן הלאה.

מכאן, אני רוצה לקשר את הנכתב לאמונות מגבילות שלכם בנוגע ליכולת שלכם להגשים את חלומות או לקדם דברים קיימים. מנקודת מבט אחרת אשר אינה מחקרית, אלא יותר רוחנית יש המקשרים אמירות עצמיות חיוביות עם יכולת הגשמה עצמית כמו חוק המשיכה או הגשמה, באנגלית manifestation – אמונה כי מחשבות חיוביות או שליליות מובילות לחוויות חיוביות או שליליות (בהתאם) לתוך חיינו. אותה תאוריה טוענת כי המחשבות שלנו מורכבות מאנרגיה טהורה אשר ממלאת את ההוויה שלנו ומסתמכת על כי אנרגיה מסוימת תמשוך אליה אנרגיה דומה ובעלת יישום על כל תחום בחיינו מבריאות עד זוגיות ופרנסה.

נסו אמירות כמו:

*יש לי את הכוח לשנות את הסיפור שלי

*הכוח שלי גדול יותר מהקושי שלי

*אני יודע/ת מה אני שווה

*אני מאמין/ה שאני יכול/ה להיות כל מה שארצה

*אני מאמין/ה בעצמי וביכולות שלי

היו מודעים למחשבות הרצות בראשכם וכיצד אתם מנהלים את השיח הפנימי שלכם.כשישנה אמונה חזקה ויציבה כי נצליח בדבר מסוים, המחשבות והפעולות שלנו ישתנו בהתאם.

67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page