top of page

חשיבותה של הוכרת תודה (או הודיה)


"Gratitude is the unknown magical medicine,

that holds the power to heal your body, mind and spirit"

Shira Negbi~

הכרת תודה היא הערכה מלאת תודה על מה שאדם מקבל, בין אם מוחשי ובין אם לא מוחשי. בהכרת תודה אנשים מכירים בטוב בחייהם. בתהליך, אנשים בדרך כלל מכירים בכך שמקור הטוב הזה נמצא ,לפחות בחלקו, מחוץ לעצמם. כתוצאה מכך, הכרת תודה עוזרת לאנשים להתחבר למשהו גדול מהם יותר כיחידים - בין אם לאנשים אחרים, לטבע או לכוח עליון.

אנשים חשים ומביעים הכרת תודה במספר דרכים. הם יכולים ליישם את זה על העבר (אחזור זיכרונות חיוביים והכרת תודה על אלמנטים של ילדות או ברכות עבר), ההווה (לא לוקח מזל טוב כמובן מאליו בבואו), והעתיד (שמירה על גישה מקווה ואופטימית).

במחקרים בתחום פסיכולוגיה חיובית, הכרת תודה קשורה באופן חזק ועקבי לתחושת אושר גדולה יותר. הכרת תודה עוזרת לאנשים להרגיש רגשות חיוביים יותר, להתענג על חוויות טובות, לשפר את בריאותם, להתמודד עם מצוקה ולבנות מערכות יחסים חזקות.

יומני הודיה ושיטות הוכרת תודה אחרות, נראים לעתים קרובות כל כך פשוטים ובסיסיים; במחקרים שנערכו באוניברסיטת ברקלי בארה"ב, נמצא שאנשים הנוהגים להכיר תודה מדווחים בעקביות על שלל יתרונות:

מבחינה פיזית:

מערכות חיסון חזקות יותר

פחות מוטרד מכאבים

לחץ דם נמוך

התעמלו יותר ושמרו טוב יותר על בריאותם

שינה טובה לאורך זמן זמן רב יותר ותחושת רעננות עם קימה בבוקר

מבחינה פסיכולוגית:

רמות גבוהות יותר של רגשות חיוביים

ערנות גבוהה יותר, תחושת חיות

יותר שמחה והנאה

יותר אופטימיות ואושר

בפן החברתי:

נדיבות וחמלה

יותר סלחנות

הפחתה בתחושת בדידות

הודיה מאפשרת לנו לחגוג את ההווה. זה מגדיל רגשות חיוביים. מחקר על רגש מראה שרגשות חיוביים מתפוגגים במהירות. המערכות הרגשיות שלנו אוהבות חידוש, שינוי. אנו מסתגלים לנסיבות חיים חיוביות בצורה כזו, שתוך זמן קצר המכונית החדשה, בן הזוג החדש, הבית החדש - הם כבר לא מרגישים כל כך חדשים ומרגשים. אך הכרת תודה גורמת לנו להעריך את הערך של משהו, וכשאנחנו מעריכים את הערך של משהו, אנו מפיקים ממנו יתרונות נוספים; אנו נוטים פחות לקחת את זה כמובן מאליו.

הכרת תודה חוסמת רגשות רעילים, שליליים, כמו קנאה, טינה, חרטה - רגשות שיכולים להרוס את האושר שלנו. יש אפילו עדויות עדכניות, כולל מחקר שנערך בשנת 2008 על ידי הפסיכולוג אלכס ווד בכתב העת Journal of Research in Personality, והראה כי הכרת תודה יכולה להפחית את התדירות ומשך הפרקים של דיכאון.

איננו יכולים להרגיש קנאה ולהיות אסירי תודה בעת ובעונה אחת. אלה רגשות שאינם תואמים. אם אתם אסירי תודה, אתם לא יכולים להתרעם על מישהו שיש לך משהו שאין לך. אלו דרכים שונות מאוד להתייחס לעולם, ובוודאי, מחקר שנערך בנושא זה העלה כי לאנשים שמתרגלים הכרת תודה יש רמה נמוכה של טינה וקנאה.

אנשים אסירי תודה עמידים יותר בפני לחץ. ישנם מספר מחקרים המראים כי לנוכח טראומה קשה, מצוקה וסבל, אם לאנשים יש נטייה להוכיר תודה, הם יחלימו מהר יותר. הכרת תודה מעניקה לאנשים נקודת מבט שונה שממנה הם יכולים לפרש אירועי חיים שליליים בצורה בונה ולעזור להם להישמר מפני לחץ פוסט טראומטי וחרדה מתמשכת.

לאנשים אסירי תודה יש ​​תחושת ערך עצמי גבוהה יותר. אולי זה בגלל שכחשים הוכרת תודה, קיימת תחושה כי מישהו אחר דואג לך - למישהו אחר אכפת מחייך, או אולי ישנה הבחנה ברשת של מערכות יחסים, בעבר ובהווה, של אנשים שאחראים על כך שעזרתם להגיע למקום בו אתם נמצאים כרגע. ברגע שמתחילים להכיר בתרומות שאנשים אחרים תרמו לחייכם - ברגע שישנה הבנה כי אנשים אחרים ראו את הערך שבך - ניתן לשנות את הדרך בה אתם רואים את עצמכם.

הנה כמה דרכים לתרגל הודיה/הכרת תודה על בסיס קבוע:

*לכתוב מכתב תודה. תוכלו לשמח את עצמכם ולטפח את מערכת היחסים שלכם עם אדם אחר על ידי כתיבת מכתב תודה המביע את ההנאה וההערכה שלכם מההשפעה של אותו אדם על חייכם. שלח אותו, או יותר טוב, שלח וקרא אותו באופן אישי במידת האפשר. נוהג לשלוח לפחות מכתב תודה אחד בחודש. מדי פעם, כתוב אחד לעצמך.

*הודיה למישהו דרך הדמיון. אין זמן לכתוב? זה יכול לעזור רק לחשוב על מישהו שעשה משהו נחמד עבורך, ולהודות לאותו לאדם.

*ערכו יומן הודיה. הפכו זאת להרגל לרשום או לשתף עם אדם אהוב מחשבות על המתנות שקיבלתם מדי יום.

*לספור את הברכות הקיימות בחייכם. בחרו זמן בכל שבוע לשבת ולכתוב על הברכות הללו - תוך התבוננות על מה אתם אסירי תודה. לפעמים זה עוזר לבחור מספר - כגון שלושה עד חמישה דברים - שתזהו בכל שבוע. בזמן שאתם כותבים, היו ספציפיים וחשבו על התחושות שחשתם כשקרה לכם את המשהו הטוב.

*לְהִתְפַּלֵל. אנשים דתיים יכולים להשתמש בתפילה כדי לתרגל הודיה.

*לְהַרהֵר. מדיטציית מיינדפולנס כוללת התמקדות ברגע הנוכחי ללא שיפוט. למרות שאנשים מתמקדים לעתים קרובות במילה, ביטוי, צליל או תחושה אפשר גם להתמקד במה שאתה אסיר תודה עליו (חום השמש, צליל נעים וכו ').

מקורות:

Harvard Health Publishing Giving thanks can make you happier

Robert A. Emmons, Ph.D Why Gratitude Is Good

110 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page